כל מה שצריך לדעת על אספרסו

רוצים לקום בבוקר ולהכין קפה שמתאים בדיוק לטעם שלכם? תתפלאו לדעת אבל יש עשרות סוגים של קפה שמהם אפשר לבחור ולשלבם לבלנד המושלם. במדריך המקוצר הזה תכירו את המאפיינים השונים של הזנים הנפוצים של פולי הקפה מרחבי העולם, ותדעו כיצד לבחור את הקפה המתאים ביותר עבורכם.

תערובות אספרסו (המכונות גם ‘בלנדים’ בהשראה הביטוי הלועזי) מופקות ממספר סוגים של פולי קפה שכל אחד מהם גדל בתנאים שונים מעט. שילוב הטעמים והארומות המתקבל יוצר סגנון יחודי לכל אחד מהשילובים הללו, ומסוגל להעצים תכונות שספג הקפה הן בתהליך הגידול והן בשלבים האחרים שהוא עובר עד להגיעו לכוס הקפה המהבילה.

זני הפולים השונים השותפים בתערובת

שני זני הפולים הנפוצים ביותר הם ה-“ערביקה” וה-“רובוסטה”. בתערובות איכותיות נהוג למצוא מספר זנים של ערביקה, המעניקים לאספרסו את הטעם המריר מעט והארומה החזקה. הרובוסטה, בניגוד לערביקה מתאפיין בטעם שונה ומכיל כמות גדולה יותר של קפאין. לכן, שילוב של השניים עשוי לכלול טעם חמוץ־מתקתק, ארומה עדינה וקרמה יציבה יותר מזו של הרובוסטה. כיום, ניתן למצוא סוגים שונים של בלנדים המבוססים רק על זן אחד הגדל במקומות שונים בעולם, או תערובות מכמה זני קפה שונים.

הקרמה של האספרסו

הבחירה בזנים שמהם תורכב תערובת האספרסו תשפיע גם הקרמה שלו. זוהי השכבה העליונה שבה מרוכז הטעם הראשוני שחשים כאשר שותים את שוט האספרסו. שכבה זו נוצרת בתהליך טבעי של פירוק החומרים המרכיבים את הפולים. נהוג לכוון לקרמה ארומטית חלקה וכהה, שמעידה על איכות הפולים, טריותם וכן על הקפדה יתרה בתהליך הכנת הקפה עצמו.

 בבלנדים איכותיים במיוחד המורכבים ממספר תערובות קפה, הקרמה תהווה יותר מכל פרמטר לציון השילוב הנכון והיחס המתאים בין סוגי הפולים השונים. לערביקה יש קרמה עבה יותר, בעוד זן הרובוסטה מצטיין בקרמה עדינה ואוורירית. אחת הסיבות לכך היא שהרובוסטה המגיע מאינדונזיה ומחלק מהמדינות האחרות בעולם, מיושן באסמים מיוחדים כדי להוסיף לו טעמים שונים.

בחירת התערובת המתאימה ביותר עבורכם

לכל אדם יש את הטעם היחודי שלו. בתחום הקפה, הבחירה העומדת לרשותכם היא עצומה. אתם יכולים לרכוש תערובות אספרסו שהורכבו מראש בין מספר זנים שונים או ליצור בעצמכם את הבלנד המושלם על־ידי שילוב של מספר גרסאות שונות של אספרסו. כל אדם בוחר את רמת המתיקות הרצויה, כאשר חלק אוהבים את הקפה המריר יותר (המורכב מבלנדים של ערביקה) ואחרים לא יוותרו על מתיקות הרובוסטה. לאחר מכן בחרו את רמת הטחינה הרצויה של הפולים, לפי הדרך שבה אתם מתכוונים להשתמש בבלנד.

אם אתם מתכוונים לבשל את הקפה באמצעות פילטר תבחרו בגריסה גסה, אם תרצו להכינו במכונת קפה ביתית מקצועית או במקינטה בחרו בגריסה בינונית. הרתחה במים או בישול תתבצע לאחר גריסה עדינה המעניקה לקפה מרקם של אבקה דקיקה, בדומה לקפה “בוץ” או קפה בסגנון טורקי. אין זה משנה אילו תערובות קפה תשלבו, סוג הטחינה יבוסס על דרך הכנתו.

לסיכום, תערובות הקפה מאפשרות ליצור גרסאות שונות של טעמים, ארומות וחוויות שונות המותאמות לכל אדם לפי הטעם. הדבר החשוב ביותר הוא להקפיד להכין את הקפה מיד לאחר הגריסה של הפולים או לשמור את התערובת בתנאים אופטימליים. ככל שתטעמו יותר סוגי קפה, כך תצליחו לזהות את הבלנדים האהובים עליכם, ותגלו עוד ועוד אפשרויות המבוססות על זן הקפה המתאים עבורכם, כמות הקפאין הרצויה והדרך שבה תרצו להכין את הקפה שלכם בבוקר ולאורך כל היום.

דילוג לתוכן