קפה מוקה ג’אווה

לרוב כשאנו שומעים את המונח “מוקה”, מיד עולה בראשנו תמונה של המשקה המשלב בין קפה וקקאו שטעמו מזכיר שוקולד. אך זהו לא תמיד המקרה, למעשה המשקה שעליו אנו חושבים הוא בכלל ניסיון חיקוי של טעם הפולים הייחודי המגיעים מתימן, שמהם מכינים קפה משובח, קרמי ועשיר במיוחד.

ההיסטוריה של המוקה ג’אווה

אם אתם חובבי קפה מושבעים, יתכן וכבר יצא לכם לפגוש בתערובת קפה מוקה ג’אווה. ההיסטוריה של התערובת הזו היא יחודית ומרתקת, ממש כמו טעם הקפה המופק ממנה. המוקה ג’אווה היא תערובת הקפה הראשונה בעולם, והיא תוצר של המסחר העולמי שהתקיים בסביבות המאה השבע עשרה.

מקורו של המוקה הוא בפולי קפה שיוצרו בתימן ונסחרו דרך עיר הנמל מוח’א. בנמל זה עברו ספינות אירופאיות שהיו בדרכן אל אינדונזיה ובחזרה. קפה הג’אווה מגיע מאי באינדונזיה הנושא את אותו השם. כאשר הסוחרים היו מגיעים לאי ג’אווה, הם היו רוכשים את פולי הקפה המקומיים ובדרכם חזרה לאירופה היו עוצרים במוח’א ורוכשים את פולי המוקה. כך נוצרה תערובת הקפה מוקה ג’אווה אשר קיימת עד היום.

יחד עם זאת חשוב לציין שתערובת המוקה ג’אווה של ימינו אינה מופקת עוד מאותם פולי קפה בדיוק. הסיבה לכך היא שפולים אלו הפכו לנדירים יותר וקשה להשיגם גם בשל סיבות פוליטיות. לכן, כיום נהוג להפיק תערובת אספרסו מוקה ג’אווה מפולים בעלי פרופיל טעם דומה. במקום פולי מוקה מתימן, משתמשים בפולי קפה הגדלים באתיופיה, ואילו את פולי הג’אווה האינדונזים החליפו בפולים המגיעים מהאי השכן, סומטרה.

מה הופך את טעמו של המוקה ג’אווה לייחודי כל־כך?

בשל תנאי האקלים השונים בין תימן לאינדונזיה והאופן שבו מגדלים את הפולים בכל אחד מהמקומות, נוצרים פרופילים מאוד שונים של טעמים. פולי המוקה מאופיינים בטעם חמצמץ ופירותי המזכיר יין, והם מפיקים קפה בעל גוף מלא ומרקם עשיר. פולי הג’אווה מאופיינים בטעם הנוטה לכיוון מרירות יותר מאשר חמיצות וגופו יותר דחוס. השילוב בין השניים מביא לאיזון מופלא של טעמים המתבטא בקפה יחודי באיכות הגבוהה ביותר.

הבחירה בקפה האתיופי ובקפה מסומטרה כתחליף למוקה ג’אווה המקורי נובעת מהדמיון הרב בין הטעמים. דרך עיבוד הפולים האתיופים כמו פולי המוקה מתימן נעשית בצורה יבשה. כלומר, הפירות בעץ הקפה נקטפים בשלמותם ומונחים בשמש עד לייבוש מלא. לאחר מכן מוציאים את גרעין הפרי המכיל את פולי הקפה שבהם אנו משתמשים להכנת הקפה. פולי קפה אלה נחשבים לעשירים במיוחד משום שהם סופגים בזמן הייבוש את הסוכרים מהפרי. דרך עיבוד זו מתאימה לאזורים גיאוגרפיים שבהם ישנם הרבה ימי שמש.

את הפולים מסומטרה כמו גם הפולים מג’אווה מעבדים בצורה רטובה. כלומר, נעשית הוצאה של פולי הקפה מהפרי בעודו טרי לאחר שהושרה במים. הוצאת הפולים נעשית באמצעות מכונה מיוחדת אשר דוחסת את הפירות על גבי רשת בתוך מים. בשל שיטת העיבוד הזו נוצר טעם חלק ועמוק יותר.

כיצד מומלץ לשתות את המוקה ג’אווה?

ניתן בקלות לרכוש תערובת מוקה ג’אווה למכונת אספרסו הן בצורת פולים והן בשלל צורות טחינה רצויות. מומלץ לנסות את התערובת ללא תוספת חלב, כך שתוכלו ליהנות מהטעמים המשכרים העולים מהשילוב האייקוני הזה. יחד עם זאת, הטעם המאוזן בהחלט מאפשר שילוב של התערובת במשקאות הכוללים חלב, כמו קפוצ’ינו, אמריקנו עם חלב או לאטה מבלי שתיווצר ניגודיות צורמת של טעמים.

לסיכום, אם טרם יצא לכם לחוות את טעמו של המוקה ג’אווה, ויש לכם תשוקה לקפה איכותי ובעל טעמים מרשימים, בהחלט מומלץ לנסות את התערובת האגדית הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן